Sex și credință sau Trupul urât și iubit
Nu este nimic nou în faptul că întreaga tradiție culturală europeană se bazează pe valorile și rădăcinile iudeo-creștine. Deși ateismul sau atitudini similare sunt foarte prezente astăzi, iar credința în Dumnezeu este mai puternică la sate, un fel de tensiune generală și o atmosferă a ideilor creștine este încă evidentă. În ultima vreme, adesea în arena politică.
Credința și natura umană
Dar există un alt domeniu pe care aceste idei îl ating mai clar, și anume sexualitatea umană. Nici aici nu este surprinzător faptul că sexul și creștinismul nu se înțeleg întotdeauna. Epoca deschisă de astăzi, plină de tot felul de posibilități sexuale, se întâlnește uneori cu închiderea creștină, cu conservatorismul și cu tendința spre tabu în moduri destul de curioase.
Acest lucru se poate manifesta în diverse moduri. Cele mai bune sunt perlele umoristice din sala de clasă, când un copil dintr-o familie religioasă este puternic surprins de prezența unei cărți despre sexualitatea umană, până la cazul în care o fată de la sat, atrăgătoare și altfel încrezătoare, este încă virgină la 30 de ani.
Acest din urmă caz este în regulă atâta timp cât este pur și simplu decizia ei - nimeni nu are niciun cuvânt de spus în ceea ce privește virginitatea ei. Mai problematică este situația cauzată de o tradiție familială puternică de credințe care face ca propriul corp să fie aproape urât, iar sexualitatea este tratată ca ceva despre care nu trebuie să se vorbească (varianta cea mai bună) sau ca ceva care este "pur și simplu yuck" (cazul cel mai rău). Aceasta este ceea ce poate marca o persoană pentru toată viața.
Sex după nuntă

Spre deosebire de creștinism, de exemplu, simbolul familiar yin și yang (sau monada) al învățăturilor orientale plasează cele două principii, adesea masculin și feminin, în echilibru și armonie unul cu celălalt. În cele din urmă, din India a apărut celebra Kama Sutra (vezi articolul Către Kámasút ).
Rezultatul eforturilor creștinilor a fost, în cea mai mare parte a existenței lor, reprimarea oricărei manifestări corporale a omului în cele mai întunecate colțuri și dulapuri. Chiar și după căsătorie, sexul era doar pentru procrearea urmașilor, nu pentru plăcerea proprie a cuplului. Iar de sex înainte de căsătorie nici nu se punea problema.
La urma urmei, orice lucru care ar putea face viața unei persoane pe Pământ mai plăcută în vreun fel era de obicei tratat cu cel puțin un minim de rezervă, suspiciune și distanță de către această credință.
De asemenea, explorarea propriului corp în timpul adolescenței, atunci când era perfect normală, era tabu, iar orice experiență dobândită liber, deși uneori plăcută din punct de vedere fizic, era tratată ca un stigmat și un păcat grav care te târâia cu tine pe viață, indiferent de eforturile proprii de a o ispăși.
Există, de asemenea, scrieri "medicale" din prima parte a secolului, cum ar fi scurta broșură "Despre masturbare", care vorbește despre aceasta ca despre o tentație păcătoasă la care sunt expuși copiii de o anumită vârstă și oferă instrucțiuni detaliate despre cum să se evite tentațiile acesteia și cum să se protejeze în mod fiabil odrasla sau pupila de ispitele carnale.
Corpul meu este templul meu

Aceste mișcări doresc ca oamenii să fie conștienți de transcendența spirituală a actului și promovează arta de a se bucura nu doar de sexul în sine, ci și de un masaj, o masă sau o baie împreună. Pur și simplu preludiul și afterplay-ul, sau sexul ca întreg și tot ceea ce este sau poate fi asociat cu el.
În această viziune, sexualitatea devine ceva care urmărește calitatea actelor individuale - săruturi, atingeri, cuvinte - mai degrabă decât cantitatea de multe satisfacții în cel mai scurt timp posibil.
Relaxați-vă, suntem în Republica Cehă
Să fie o veste pozitivă faptul că influența creștină în domeniul sexualității, cel puțin în această țară, se limitează încă la mofturi și curiozități ocazionale, mai degrabă decât la ceva care marchează permanent indivizi sau grupuri.
În SUA, de exemplu, situația este mult mai gravă. Dar acest lucru se datorează faptului că acolo credințele dure și conservatoare fac parte din viața de zi cu zi. Chiar și acolo, ateismul sau alte viziuni ale lumii au apărut, dar încă le este foarte greu și sunt privite cu dispreț de societate.